Yeni medya düzeninde medyanın rolü masaya yatırıldı

“Maltepe Forumu” çatısı altında gerçekleştirilen beşinci forum olan “Medya Forumu”nun açılış konuşmasına yapan ev sahibi Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Yeni dünya nizamı içerisinde medyanın pozisyonu ne olmalı, nasıl olmalı, nereye hakikat sürükleniyoruz. Bunları konuşacağız. 4. güç olan medyanın geleceğini masaya yatıracağız” dedi.

Maltepe Belediyesi’ “Yeni Dünya Sistemi ve Medyanın Rolü” başlıklı memleketler arası bir medya forumuna mesken sahipliği yaptı. “Maltepe Forumu” çatısı altında düzenlenen beşinci forumlardan olan Medya Forumu, Maltepe’nin yeni kültür-sanat merkezlerinden Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

11 ülkeden onlarca gazetecinin katıldığı forumda konut sahibi Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yanı sıra, CHP Genel Lider Yardımcısı Ali Öztunç, Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş, Samsun, Atakum Belediye Lideri Avukat Cemil Deveci, Azerbaycan Büyük Kurtuluş Partisi Genel Başkanı ve Milli Meclis Kültür Kurulu Başkanı Fazil Mustafa ile Türkiye başta olmak üzere Almanya, Yunanistan, Rusya, Özbekistan, Yakutistan, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Makedonya, Karadağ, Estonya, KKTC, Kazakistan ve Kosova’dan gazeteciler katıldı.

Kılıç açılış konuşması yaptı 

İstiklal Marşı ve hürmet duruşunun akabinde yapılan açılış konuşmalarıyla başlayan forumda birinci kelamı Lider Ali Kılıç aldı. Foruma katılan herkese teşekkürlerini sunan Ali Kılıç, “Yeni dünya sistemi içerisinde medyanın pozisyonu ne olmalı, nasıl olmalı, nereye yanlışsız sürükleniyoruz, önümüzdeki yıllarda dijital baskıların daha çoğaldığı bir sürece girerken neleri baz alacağız, bunları konuşacağız. Geçtiğimiz aylarda ülkemizde bir basın yasası geçti, uzun tartışmalar yaşandı. Dijital medya, toplumsal medya nasıl denetim altına alınacak, nitekim dijital medya sınırsız özgürlüklerin yaşatıldığı bir dal mü? Bunları tartışacağız. Biliyorsunuz ki artık İran’da atılan bir ‘tweet’ 2 dakika sonra Amerika’da görülebiliyor. Memleketler arası topluluktan da çok sayıda gazeteci arkadaşımız burada. İran Gazeteciler Cemiyeti Lideri gelecekti lakin oradaki süreç biraz zahmetliydi, gelmemen daha güzel olur dedim. Onları da düşünmek zorundayız. Bizde olduğu üzere onlarda da yüzlerce gazeteci mahpusta. Bugün medya 4. güç olarak birilerinin denetimi altında mı, altındaysa bu türlü devam edecek mi, yakın gelecekte neler yaşayacağız, bunları birlikte tartışacağız.” dedi.

Kılıç’tan sonra kürsüye gelen Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş, gençlik devirlerine denk gelen klasik medyadan dijital medyaya dönüşüm süratle yaşandığının altını çizerek şunları söyledi: “Şimdi tüm dünya sanayi 5.0’ı konuşuyor. Vakit önemli bir değişim, dönüşüm ve başkalaşım gerektiriyor. Gençler ile ortamızda bu dönüşüm sırasında önemli açılmalar oldu lakin biz de çağı yakalamak için uğraşıyoruz. Toplumsal medya için yasal düzenleme getirilmesi gerekiyor. Bu alanın yasakçı bir bakış açısıyla değil özgürlükçü olarak düzenlenmesi gerekiyor. Toplumsal medyadan en çok ziyanı görenlerden biri de biz siyasetçileriz. Bu açıdan bugünkü tartışma hayli kıymetlidir.”


Ali Kılıç

Azerbaycan’dan Türkiye’ye ‘medya desteği’ teşekkürü

Azerbaycan Büyük Kurtuluş Partisi Genel Lideri ve Ulusal Meclis Kültür Komisyonu Başkanı Fazil Mustafa

 

Öztunç, Türk medyasını sayılarla açıkladı

Açılış konuşmalarında son konuşmacı olarak kelam alan ve kendisi de gazeteci kökenli olan CHP Genel Lider Yardımcısı Ali Öztunç, gazetecilikten çok arzuhalcilik yapıldığını söyledi ve görüşlerini şöyle açıkladı:

“Azerbaycan’da medyanın büyümesi için önemli bir formda takviye verildiğini açıklanırken bizlerde durum daha da geriye gitmekte. Ben birkaç kelam söylemek ve sayı vermek istiyorum. Türkiye, dünya basın özgürlüğü içerisinde 180 ülke içerisinde 149. sırada. Türkiye mevcut hükümetten evvel 98. sıradaydı. Dünya gelişti ancak biz geriledik. 36 gazeteci mahpusta, 170 davada 273 gazeteci yargılanmış, 75 yıl ceza verilmiş, 32 gazeteci kelamlı tehdit edilmiş, basın ilan kurumu sopa olarak kullanılmış, kimi medya organlarına 25 gün ilan cezası verilmiş. Tekrar RTÜK sopa olarak kullanılıyor. 3-5 milyon üzere büyük cezalar veriliyor. Ağır cezalar uygulanıyor, artık lisans iptali için teşebbüste bulunuyor. 20 yıl evvel tüm dünyada medya daha özgürleşmeye başlarken, bizde geriledi.”

İmamoğlu’nun yargılandığı ve mahpus cezası aldığı davayla ilgili de konuşan Öztunç, AK Parti’nin Meclis’te verdiği soru önergelerinde 250 milyar TL ek bütçe istenmesi ve yüzde 2 üzere bir limitin aşağısında olan sendikaların kapatılması taleplerini eleştirdi.


Ali Öztunç

Alternatif medyanın rolü tartışıldı 

Açılış konuşmalarından sonra “Medya Forumu”nun birinci oturumu başladı. “Alternatif Medyanın Rolü” başlıklı birinci oturumda gazeteci Necdet Saraç’ın moderatörlüğünde KRT TV Genel Müdürü Adnan Bulut, Halk TV Haber Koordinatörü Bengü Şap Babaeker ve Tele1 Ankara Temsilcisi Zeynel Lüle konuk olarak yer aldı.


Zeynel Lüle 

Bengü Şap Eker, Türkiye’de medyanın iktidarın denetimine geçtiği süreci anlatırken Halk TV, Tele1 ve KRT üzere muhalif televizyon kanallarıyla Üniversal, Birgün, Cumhuriyet üzere muhalif gazetelerin alternatif medya oluşturduğunu ve halkın gerçekleri öğrenmek için bu kanalları izlediğini söyledi.

Hiranur Vakfı’ndaki taciz tezleri ve haberi ortaya çıkartan Timur Soykan’ın değerli bir iş çıkardığına dikkat çeken Eker, “Milyonlarca lira takviye gören ana akım medya izlenmezken bizler izleniyoruz. Gerçek haberin peşinde koşmak, görülmeyen haberleri göstermek değerlidir. Gezi’de penguen olan ana akım medya, artık de Ekrem İmamoğlu’na ceza verilirken birebir tavrı sergiliyor. Fakat biz tüm olan biteni alternatif medyadan öğreniyoruz. Türkiye’nin Sultanizm ile yönetilmeye başlamasıyla alternatif medyanın güçlenmesi tesadüf olabilir mi? Siyasi süreç ile medyanın durumu birbirine paraleldir” dedi.


Necdet Saraç 

Adnan Bulut: Bedel ödeyen bir gazeteciyim

Adnan Bulut ise medyanın değişimini, şahsî hayatında yaşadığı değişimlerden yola çıkarak anlattı. Duruma havuz medyası olanlar ve olmayanlar diye baktığının altını çizen Bulut şöyle konuştu: “AK Parti devletinin siyaseti olarak kamu bankalarından, yani bizim paralarımızdan belirledikleri iş adamlarına medya organlarını satın aldırdılar. Haliyle medyanın yüzde 94’ü iktidarın eline geçti. Biz bodrum katında yayın yapıyor, çeşitli mali düşüncelerle uğraşıyorken, plazalarda yayın yapanlardan, milyarlarca dolar bütçesi olanlardan daha çok izleniyoruz. AKP devrinde dayak yiyen, Ergenekon davasında suçlanan, 1 Mart tezkeresine karşı çıkıyoruz diye işine son verilen, Fettullahçılar tarafından kanalı kapatılan, konutuma sabah karşı 35 polisle baskın yapılan, aileme zulmedilen bir gazeteciyim. Bana teröristsin dediler, sonra af edersin deyip değilsin dediler. Yurtdışına çıkış yasağım olmamasına yurt dışına çıktım diye kaçacaktın diye itham ettiler.”

İlk oturumda son olarak kelam alan tecrübeli gazeteci Tele1 Ankara Temsilcisi Zeynel Lüle ise, “Ben daima medyaya da, ülkemize de duvarın öbür tarafından, Avrupa’dan baktım. 1980’lerde gazeteciliğe başladım. Ali Kılıç, Ali Öztunç da kıymetli gazetecilerdendi. Gazetecilerden güzel siyasetçi olduğunu düşünüyorum. 12 Eylül’de Türkiye darbe yüzünden Avrupa Konseyi’nden çıkarılmak üzereydi. Ben bunları da gördüm. Gazeteciliğin en ilkel kurallarını da yaşadım, harikulade teknolojik devirlerini de. O vakitlerde alternatif medya BBC idi, DW idi, yani farklı yayın yapılacak mecralardı. Hürriyet ana akımın amiral gemisiydi, uzun yıllar orada çalıştım ve onun çöküşünü görünce inanılmaz üzülüyorum. Artık Tele1’de işverenimiz gazeteci. Hepimiz gazeteci olduğumuz için habere bakışımız da bu türlü şekilleniyor. Bu değerlidir. Günümüzde YouTube ve internet de alternatif medyanın bir aracı oldu. Gözümüz 2023 yılında. Birlikte değişimi göreceğiz. Her şey çok hoş olacak” 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir