Suriyelerin ülkelerine gönülle geri dönüşleri sürüyor

Göç Yönetimi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında “kendi rızasıyla” ülkesine geri dönüş yapmak isteyen Suriyeliler, bulundukları vilayetlerdeki Göç Yönetimi Müdürlüklerine müracaat etmeleri sonrasında ülkelerine geçiş yapıyor.

Gönüllü geri dönüş projesi kapsamında, günde ortalama 1000-1500 kişi, süreçlerini yaptırarak hudut kapılarından Suriye’ye geçiş yapıyor. Bu yılın ağustos sonunda 40 bin 465 kişi istekli geri dönüş yaptı. Fırat Kalkanı Harekatının başladığı 24 Ağustos 2016 tarihinden bugüne kadar ise toplam 521 bin 39 kişi istekli olarak ülkelerine gitti.

“AFRİN’E GİDİYORUM”

Sınır kapılarında istekli geri dönüşler sürüyor. Öncüpınar Hudut Kapısı’ndan ülkesine istekli olarak dönüş yapanlardan Yusuf Cafer, 2013 yılında savaş nedeniyle Türkiye’ye geçerek ailesi ile İstanbul’a yerleştiğini belirterek, “2013 yılında eşim ve çocuklarım ile Türkiye’ye geldim. Burada bulunduğumuz müddet içerisinde bize kucak açan Türk halkına ve Cumhurbaşkanına teşekkür ediyorum. Artık ülkeme geri dönüyor ve Afrin’de yaşayan annemin yanına gidiyorum. Bundan sonda Afrin’de yaşayacağım. Afrin’de zeytin bahçem var, onlarla ilgileneceğim. Türkiye’de kaldığım müddet zarfında hiçbir zorluk görmedim” diye konuştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir