Sedat Ergin: Suriye’yi terk edenlerin çoğunun muhalif olması, geri dönüşler konusunda Esad’da isteksizliğe yol açabilir

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, Türkiye ile Suriye bağlantılarındaki gelişmeleri değerlendirdiği yazısında, Suriye’den Türkiye’ye gelen sığınamcıların birçoklarının Esad aksisi olduğunu belirterek, “Terk edenlerin azımsanmayacak olan bir kısmının rejime muhalif olması dönüşleri konusunda Esad cephesinde pekâlâ bir isteksizliğe de yol açabilir” yorumunu yaptı.

Ergin şu sözleri kullandı:

“Esad, Ankara ile yeni bir başlangıç yapmak yerine çatışmayı sürdürmeyi tercih etmesi halinde, silahlı muhalefeti desteklemiş olmasına misilleme olarak, Türkiye’nin sığınmacı meselesiyle yaşamasını tercih etmek üzere bir hesaba da yönelebilir. Lakin bu noktada rejime Türkiye ile düzgün geçinmesini önermekte olan Rusya’nın kuvvetli bir aktör olarak denklemde olacağını hesaplamak gerekiyor.

Öte yandan, Türkiye ile Esad rejimi ortasında diyalog seçeneğini gerekli kılan faktörler de kelam konusu. Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve Fırat’ın doğusundaki özerkleşmenin ucu açık kalarak bağımsız bir devlete dönüşmesini tedbire saiki, olağanlaşma sürecinde Ankara ile Şam ortasındaki yük taşıyan ortak paydalardan birini oluşturacaktır.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir