Politika faizi nedir? Politika faizleri nasıl ve neye göre belirlenir?

Merkez bankalarının resmi faiz oranları yoluyla para arzı ve kısa vadeli faiz oranları üzerinde denetim yeteneği vardır. Merkez bankaları, bankaların muhtaçlık duyduğu likiditeyi sağlamak için bankalara verdiği kısa vadeli borçların ve fazla likiditeyi çekmek hedefiyle yaptığı borçlanmanın faiz oranlarını kendisi belirler.

Merkez bankaları bu faiz oranını belirleyerek iktisadi faaliyet ve fiyatlar genel düzeyini etkilemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle bu faiz oranına siyaset faiz oranı denilmektedir.

Merkez Bankasının kullandığı siyaset faiz oranı, bir hafta vadeli repo süreçlerinde uygulanan faiz oranıdır.

POLİTİKA FAİZİ NASIL BELİRLENİR?

Politika faizlerine ait kararlar Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından alınır. Faiz kararları alınırken, orta vadeli bir bakış açısıyla, gelecek periyot enflasyon görünümüne odaklanılır. Ayrıyeten, dışsal şokların enflasyon üzerindeki süreksiz tesirlerine anında reaksiyon verilmemesi ve orta vadeli amaçlara vurgu yapılarak siyaset yansısının vakte yayılması prensibi benimsenir.

PPK faiz kararı alırken, toplam arz-talep istikrarı, maliye siyasetine ait göstergeler, mali göstergeler ve kredi büyüklükleri, fiyat, istihdam, ünite maliyet, verimlilik gelişmeleri, kamu ve özel dal fiyatlama davranışları, enflasyon beklentileri, döviz kurları ve bunları etkileyebilecek gelişmeler, muhtemel dışsal şokların tahlili ve Merkez Bankası bünyesindeki ekonomik varsayım sisteminden elde edilen projeksiyonları içeren geniş bir bilgi kümesinden yararlanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir