İstanbul’daki Kur’an kursunda cinsel istismar

İstanbul’da Kur’an kursunda eğitim gören 11 yaşındaki bir çocuğun nitelikli cinsel istismara uğradığı ortaya çıktı. 34 yaşındaki Kurs hocası Gökhan Altun’a yönelik 33 yıla kadar mahpus talep edildi. Altun’un, birebir kursta öbür bir çocuğa yönelik cinsel istismarı nedeni ile de tutuklu olduğu anlaşıldı.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine nazaran; İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya nazaran 2009 doğumlu H. H., annesi tarafından Kur’an kursuna gönderildi. İstanbul Sultangazi’de bulunan kurs, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Beşere Bedel Veren Dernekler Federasyonu bünyesinde faaliyet gösteriyordu. 2020 yılı yazında, yatılı olarak kursta kalan H. H., üç ay kadar Kur’an öğrenmek üzere gittiği kursta istismara uğradı.

Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Hudut Hastalıkları Hastanesine götürülen H. H. için düzenlenen raporda çocuğun istismara uğradığı kaydedildi.

Hastane düzenlediği raporu ihbar olarak emniyete bildirdi. Yapılan bildirim üzerine soruşturma başlatıldı. Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında küçük çocuğun tabiri, Çocuk İzleme Merkezi’nde alındı.

Anılan merkezde soruların sorulara detaylı bir biçimde anlatan H. H., kurs hocası Gökhan Altun’un kendisine nitelikli cinsel istismarda bulunduğunu anlattı. Yaşadıklarına ait detaylı bir anlatımda bulunan H. H., “Bana yaptıklarını öbür çocuklara da yapmasın istiyorum” dedi.

‘BUNLARI BAŞKANISA ANLATIRSAN ÖLDÜRÜRÜM’

Altun’un kendisine yönelik istismarı yanı sıra vakit zaman sopa ile de kendisini dövdüğünü anlatan H. H., benzeri fiillerin kursta okuyan öteki birtakım arkadaşlarına da yapıldığını öğrendiğini anlattı. Küçük çocuk ayrıyeten, Altun’un kendisine “Bunları diğerine anlatırsan seni öldürürüm” dediğini de anlattı.

Soruşturma kapsamında sözü alınan Altun ise, suçlamaları kabul etmedi. Hazırlanan fezleke İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Fezlekede, Altun hakkında 33 yıla kadar mahpus cezası istendi. Düzenlenen iddianameyi kabul eden mahkeme birinci duruşmayı geçen günlerde yaptı.

BİR ÇOCUĞU DAHA İSTİSMAR ETMİŞ

Öte yandan, Altun’un yeniden tıpkı kursta 9 yaşındaki öteki bir öğrenciye karşı da misal cürmü işlediği anlaşıldı. Anılan davada 39 yıl mahpus cezası verilen Altun tutuklu bulunuyor. Anılan davada, İstinaf Mahkemesi, sanık hakkında fazla ceza tayininde bulunulduğu münasebeti ile kararı bozdu. Evrak tekrar, yargılamanın yapıldığı İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

‘KAMUYA FAYDALI DERNEK’ STATÜSÜ

Bu ortada, İDDEF’in sitesinde yer alan bilgilere nazaran, federasyonun temeli, İsmailağa Cemaati’nin geçen yıl vefat eden lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun önerisi ile 2004’te atıldı. 2009’a gelindiğinde 45 derneğin bir ortaya gelmesi ile federasyon kuruldu. 55 ülkede faaliyet gösteren İDDEF, Cumhurbaşkanı Erdoğan kararıyla 29 Kasım 2022’de ‘Kamu faydasına çalışan dernek’ statüsü elde etti. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir