İstanbul Havalimanı mart ayında Avrupa’nın zirvesinde

İstanbul Havalimanı mart ayında günlük ortalama bin 263 uçuş ile Londra Heathrow Havalimanı’nı geride bırakarak Avrupa’nın en ağır havalimanı oldu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Eurocontrol’ün Hava Trafik Operasyonları Mart-2023 Raporu’ndaki istatistiklerini yayımladı. Bilgilere nazaran Türkiye mart ayında günlük ortalama 2 bin 324 uçuş ile Avrupa’da en ağır trafik hacmine sahip ülkeler ortasında 6’ncı sırada yer aldı. Kelam konusu ayda en fazla uçuş gerçekleştiren havayolu şirketleri ortasında THY, günlük ortalama bin 300 uçuş ile 2’nci sırada ve Pegasus Havayolları ise günlük ortalama 385 uçuş ile 11’inci sırada yer aldı. Sunexpress ise günlük ortalama 132 uçuş ile en fazla uçuş gerçekleştiren 40 havayolu ortasına girmeyi başardı.

İstanbul Havalimanı’nın akabinde ikinci sırada bin 190 uçuş ile Londra Heathrow, üçüncü sırada Paris De Gualle, dördüncü sırada bin 117 uçuş ile Amsterdam Schiphol Havalimanı yer alırken, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ise günlük ortalama 549 uçuş ile 17’nci oldu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir