Irak’ta eski Başbakan Kazımi’ye ‘Kasım Süleymani’ soruşturması

Irak’ta Başsavcılık, eski Başbakan Mustafa el-Kazımi hakkında soruşturma başlattı. Kazımi’ye, soruşturma kapsamında ‘Haşdi Şabi Lider Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis ve İran İhtilal Muhafızları’na bağlı eski Kudüs Gücü Kumandanı Kasım Süleymani’nin ABD taarruzunda öldürülmesinde ihmal’ suçlaması yöneltildi.

KAZIMİ’YE ‘KSURU VE İHMAL’ SORUŞTURMASI

AA’nın Irak medyasından aktardığına nazaran, soruşturma kararıyla ilgili yayınlanan dokümanda, Kazımi hakkında Mühendis ve Süleymani’nin öldürülmesinde ‘kusuru ve ihmali’ olduğu gerekçesiyle yapılan şikayet üzerine soruşturma açıldığı bilgisi paylaşıldı.

Ne olmuştu?

Irak’ta Hukuk Hareketi Milletvekili Hüseyin Munis, Mühendis ve Süleymani’nin öldürüldüğü Milletlerarası Bağdat Havalimanı’nın egemenliğinin ihlal edilmesine göz yumduğu, olayda ihmali ve kusuru bulunduğu gerekçesiyle o devir Milli İstihbarat Servisi Başkanı olan Kazımi hakkında savcılığa şikayette bulunmuştu.

ABD’nin Bağdat Havalimanı’na 3 Ocak 2020 tarihinde helikopterle düzenlediği akında, İran İhtilal Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Kumandanı Kasım Süleymani ve İran yanlısı Haşdi Şabi örgütünün Lider Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis öldürülmüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir