‘İnler Vadisi’ şimdi PKK’nın korku vadisi

AYDIN HASAN Ankara – Çözüm Süreci’nin sona ermesinin akabinde Türk Silahlı Kuvvetleri, terör ve teröristle çabada 24 Temmuz 2015’ten itibaren yeni bir konsepti yaşama geçirdi. Terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlardan biri 2015 yılında Hakkari’de düzenlendi. Operasyon ile kelamda Cilo Eyaleti’nin kilidini oluşturan Doski Vadisi ve güneyindeki bölgeyi denetim eden İkiyakalar ve Oramar Zirve bölgesinden silindi. Şehit Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan’ın ismi verilen ve 27 Eylül-5 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan operasyon, 40 gün sürdü. PKK; operasyonun yapıldığı ana bölgeleri oluşturan İkiyakalar, Doski Vadisi ve Oramar Zirve üslenme yerlerini Kuzey Irak’tan Hakkari’ye geçişler ile Türkiye’deki aksiyonlardan sonra inançlı kaçış yolu olarak kullanıyordu. Yüksekova ve Şemdinli ilçelerine yönelik hareketlerde kullanılan bu üslenme, örgütün özerkliği hedefleyen uygulamalarına taban oluşturma açısından kıymetliydi. Üslenme bölgesi, eleman temin noktası, kelamda yargılama alanı olarak da kullanılıyordu. Operasyon ile PKK açısından büyük kıymete sahip olan İkiyakalar, Doski Vadisi ve Oramar Tepe terörist ögelerden arındırıldı.

Pençe serisi

Türkiye içinden temizlenen terör örgütü, sonun Irak çizgisinde bulunan kamplarındaki üslenmesini ağırlaştırdı. Komando birliklerinin yanı sıra savaş uçakları ve SİHA’lar ile 2019 ile 2021 yılları ortasında Irak’ın kuzeyinde Pençe 1, Pençe 2, Pençe 3, Pençe Kartal 1, Pençe Kartal 2 ve Pençe Kaplan operasyonları düzenlendi. 17 Nisan’da başlatılan Pençe Kilit Operasyonu, Pençe serisi operasyonların son halkasını oluşturdu. Bu harekat ile örgüt Zap bölgesinde büyük bir darbe aldı. Operasyon ile Irak’ın kuzeyindeki hudut çizgisinin terör örgütüne kilitlenmesi hedeflendi. 24 Temmuz 2015’tan itibaren düzenlenen operasyonlar ile Irak’ın kuzeyinde 36 bin 509 terörist etkisiz hâle getirildi.

Arazi temizleniyor

Zap bölgesinde son günlerde operasyonlar yoğunlaştırıldı. Teröristler ile çatışmalar yaşanırken, en değerli meselelerden birini el üretimi patlayıcılar oluşturuyor. 3. Piyade Tümeni karargâhında yapılan toplantıda, kış kurallarına girilmesi nedeniyle harekatla ilgili lojistik ve taktik bahisler ele alındı. Komandolar, Pençe Kilit Operasyonu çerçevesinde yaklaşık 550 sığınak ve mağarayı temizledi. Bin 800’ün üzerinde mayın, el imali patlayıcı imha edildi. 430’un üzerinde terörist etkisiz hale getirildi.

Mağara girişi kameralı

Operasyon bölgesinde içinde altı daha fazla odanın bulunduğu mağaralar tespit edilmişti. Birebir vakitte birer cephanelik de olan mağaralarda, hayat alanları da bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir