Deprem bölgesi için uyarı: Kuvvetli yağış

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, bugün öğlenden sonra zelzele bölgesinde başlayacak sağanak ve gök gürültülü yağışların, akşam saatlerinden sonra tesirini artırması bekleniyor.

Yağışların zelzele bölgesi genelinde kuvvetli (metrekareye 21-50 kilogram), Adıyaman vilayet geneli ile Şanlıurfa’nın kuzey ve batısı, Kahramanmaraş’ın güney ve doğusu, Gaziantep’in kuzey ve doğusunda çok kuvvetli (metrekareye 51-75 kilogram) olacağı öngörülüyor.

Yağışların, Kahramanmaraş’ın kuzey ve doğu, Adıyaman’ın kuzey, Malatya’nın güney ve batısının yükseklerinde 1500 metre üzeri rakımlı yerlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar biçiminde olacağı iddia ediliyor.

Bölgede, yakın vakit evvel yaşanan şiddetli yağışlar sebebiyle toprağın doyması, dere ve ırmakların düzeylerinin yükselmesi ve beklenen yeni kuvvetli yağışlar dikkate alındığında sellere ve su baskınlarına, yer yer gök gürültülü sağanak yağışla yıldırım, dolu, kuvvetli rüzgar ve kar yağışlarının olduğu yerlerde buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir