Bilim adamından endişelendiren uyarı: Daha da şiddetlenecek

Son olarak Şanlıurfa ve Adıyaman’da yaşanan sel felaketinin, iklim değişikliğinin tesirleri olduğu belirtiliyor. Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, sel felaketlerinin şiddetini artırarak daha sık görüleceğini, 10 yılda değil 3 yılda bir görüleceğini tabir etti.

“3-5 yılda bir bu türlü yağışlar göreceğiz, iklim değişikliği dediğimiz bu”

İklim değişikliğinin tesirlerinin görülmeye başladığını lisana getiren Kurnaz, bu çeşit yağışların 3-5 yılda bir görülebileceğini söyledi. Prof. Dr. Levent Kurnaz, “İklim krizi, tabiatta yaşadığımız her türlü iklim olayını daha şiddetli, daha uzun periyodik ve daha geniş alanlarda görülür hale getirir. Yağıştan bahsediyorsak, daha kısa, şiddetli, ağır yağış, daha sıklıkla ve çok yerde görülecek. İki sene evvel bunu Bozkurt’ta gördük. 2 bin 500 yılda bir düşecek yağış ölçüsü, Bozkurt’ta oldu. Bundan sonra iklim değişikliğiyle birlikte, 2 bin 500 senede bir görülecek yağış, 20 senede bir görülecek. Şanlıurfa için de geçerli bir durum. Hayli vakittir bu kadar şiddetli yağış görmüş müydük, hayır. Bir daha ne vakit görürüz, 50 sene sonra diyemiyoruz. Muhtemelen 3-5 senede bir bu türlü yağış göreceğiz. Senede 4-5 kez kar yağardı artık yağmıyor ve yağmayacak. İşte iklim değişikliği dediğimiz bu” dedi.

“Bu yağışlar hiçbir yeri belsemiyor, toprağı alıp götürüyor”

Bir gecede yağan 150 kilogram yağmurun toprağa ziyan verdiğini belirten Prof. Dr. Levent Kurnaz, “İstanbul’da şu ana kadar yağış 1 kilogramın altında. Düşünün bir gecede yaklaşık 150 kilogram yağış buraya düşmüş olsa, bu bir afettir. Bu İstanbul, Şanlıurfa, New York için de bir afettir. Biz yıllardır bunun geleceğini söylüyoruz. Daha da berbat olacağını söylüyoruz. İklim krizi bu tıp yağışları, daha sık görülür daha şiddetli olur hale getirecek. Bu yağışın kimseye bir yararı yok. Bizim istediğimiz yağış, (dün) İstanbul’da olan yağış. Bu biçimde İstanbul’daki üzere sakince 10 gün yağsın, bu toprağı, yeraltı sularını besliyor. 150 kilogram yağış bir gecede yağacak olursa o hiçbir yeri beslemiyor. Üstüne bir de erozyonla toprağı alıp götürüyor. Burada o kadar yağış olduğunda, denizlere gidiyor. Bizim işimize yaramıyor. Yağışın uzun müddetli ve hafif olanı makbuldür. Bu konuşmayı bir daha yapacağız. Gelecek sene, ilkbahar ve sonbaharda tekrar konuşuyor olacağız. Artık bu yeni gerçeğimiz. Buna hazırlıklı olmalıyız. Şimdiye kadar İstanbul’da, Esenyurt’ta böylesi bir sel 10 yılda bir oluyorsa artık 3 yılda bir olacak” diye konuştu.

“Sel felaketleri daha da şiddetlenecek”

Sel felaketlerinin daha çok şiddetleneceğini belirten Prof. Dr. Levent Kurnaz, şunları söyledi: “Acilen yapılması gereken şey, can kaybını sıfıra indirmek. Onun için insanlara cep telefonlarından anlık ihtar gelmesi lazım. Bu ikaz meteorolojinin yaptığı üzere turuncu ikazlar değil, tehlikeli olayların olabileceği yerlerdeki insanlara ‘Oradan kaçın’ denmesi gerekiyor. Türkiye’de su basma düzeyi diyeceğimiz, bodrum katı olan yerlerde ikamet etmek yasak. İstanbul’u, İzmir’i, Ankara’yı düzelttik diyelim ancak düzeltmeyeceğimiz kent yok. Hepsinde birebir kusurları yaparak bu kentleri kurmuşuz. Sel felaketlerinin hepsi devam edecek ve daha da şiddetlenecek. Bu gördüklerimiz daha çok azı. Her yer tehlikeli. Şu an bulunduğumuz yer de tehlikeli. Onun için herkes kendi oturduğu yere dikkat etmek zorunda. Nereden nasıl ne kadar sel geleceğini bilmek gerek, her yer için tehlike kelam konusu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir