Adana’ya deprem uyarısı: Oluşacak strese dikkat!

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Kısım Lideri Prof. Dr. Ulvi Can Ünlügenç, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli büyük sarsıntıların yıkıma neden olduğu vilayetlerden Adana’da hafta sonu art geriye meydana gelen 4.0 ve 4.4 büyüklüğündeki zelzelelerin artçı olduğunu söyledi. Bu sarsıntıların Adana merkezli oluşabilecek rastgele bir zelzelenin öncüsü olmadığını kaydeden Prof. Dr. Ünlügenç, “Yer kabuğu içerisinde biriken gücün vakit zaman zayıf zonlar boyunca salınmasının bölgedeki gerilimin azalması istikametinde âlâ olduğunu düşünüyorum” dedi.

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’ndan (AFAD) alınan bilgiye nazaran 11 Mart Cumartesi günü saat 22.35’te merkez üssü Adana’nın Yüreğir ilçesinde 4.0 büyüklüğünde zelzele kaydedildi. Bir gün sonra da saat 15.31’de merkez üssü Adana’nın Saimbeyli ilçesinde 4.4 büyüklüğünde sarsıntı oldu. Etraf ilçelerden de hafif halde hissedilen sarsıntılarda rastgele bir olumsuzluk yaşanmadı. Lakin Kahramanmaraş ve Hatay merkezli sarsıntılardan büyük ölçüde etkilenen ve yıkımların meydana geldiği kentte vatandaşlar art geriye gelen sarsıntılarla büyük kaygı yaşadı.

Beklenen depremlerdi, Savrun fayını gözlemleyeceğiz

Depremin tesirli olduğu bölgelerde birinci günden bu yana takımı ile birlikte saha araştırmalarını sürdüren Prof. Dr. Ulvi Can Ünlügenç, 4.0 ve 4.4 büyüklüğündeki zelzelelerin Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ile 7.6’lık büyük sarsıntıların artçısı olduğunu, Adana merkezli yaşanabilecek rastgele bir zelzelenin öncüsü olmadığını vurguladı. Prof. Dr. Ünlügenç, “Hafta sonu meydana gelen Ceyhan’ın güney taraflarındaki zelzele bu bölgede beklenen artçı bir sarsıntıdır. Yani kişisel ya da öncü değildir. Bu bölge Ceyhan-Karataş Fayı olarak tanımlanmaktadır. Amanos Fayının kuzey bloku Savrun, Toprakkale Fay Zonu üzerinden bölgeye sonlu gerilim transferinin olması, vakit zaman bölgedeki etkin fay zonları boyunca bu tıp küçük-orta sarsıntıları meydana getirebilir “ diye konuştu.

Küçük ölçekli sıvılaşma ve kırılmalar var

Savrun’dan aşağı istikametli oluşabilecek gerilime dikkat

Saimbeyli’de yaşanan 4.4 büyüklüğündeki sarsıntının ise Sürgü-Çardak-Göksun fayının döngü yaptığı uç, burun kısımda meydana geldiğini kaydeden Prof. Dr. Ünlügenç, şöyle konuştu:

“Bu da beklenen artçılardandır. Vakit içerisinde bölgemizde bu tıp sarsıntıları yaşayacağız. Lakin Savrun fayı üzerinden aşağı yanlışsız bir gerilim uzanımının oluşup oluşmayacağını inceleyeceğiz. Savrun Fayı doğrultu bileşeni olan olağan bir fay pozisyonunda olup güneybatıda uzanacağı kesim Kozan Fayı olacaktır. Kozan Fayı da Kozan bölgesinden Çukurova bölgesinin kuzey taraflarından Çatalan Barajı’nın kuzeyinden kuzey-doğu, güney-batı uzanımlı olarak Tarsus’a yanlışsız uzanan doğrultu atım bileşenli olağan bir fayımız olup, uzun bir müddettir hareketsiz durumda görünüyor. Vakit zaman o fay zonu üzerinde 2.5, 2.7’lik artçıları da gözlemleyebilmekteyiz. Bölgede son 1 hafta içerisinde 20 civarında 4 ve üzerinde büyüklükte zelzeleler meydana geldi. Gelecek vakitlerde hem bunların sayıları hem de büyüklükleri giderek düşecektir. Kahramanmaraş’ta 7.7’lik zelzele birkaç yüzyıl boyunca biriktirmiş olduğu enerjiyi birden açığa çıkardı. Birinci sarsıntının 9 saat sonrasında da yeniden emsal büyüklükte ikinci bir zelzelenin oluşmasını tetikledi. Münasebetiyle bölgemizdeki bu tıp orta-küçük sarsıntılar ile yer kabuğu içerisinde biriken gücün vakit zaman zayıf zonlar boyunca salınmasının, uzun mühlet yer kabuğu içinde birikmemesinin âlâ olduğunu düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir