ABD Dışişleri’nden açıklama: Çavuşoğlu ve Blinken, neden ortak basın toplantısı düzenlemedi?

T24 Dış Haberler

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Washington ziyaretinde ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’la görüştükten sonra ikilinin ortak basın toplantısı düzenlememesinden “anlam çıkartılmaması” gerektiğini söyledi. 

İki bakanın görüşmesi devam ederken günlük basın brifingini veren Price’a Çavuşoğlu ve Blinken’ın ortak basın toplantısını düzenlemeyecek olması soruldu. 

Price, “Bundan pek bir mana çıkartmazdım. Bu mevzuyu konuklarımızla konuşuyoruz. Natürel ki ayrıyeten Bakan Blinken’ın ve ziyaret eden bakanın programı da burada bir faktör” dedi. 

Dışişleri Sözcüsü, “Bildiğiniz üzere birtakım bakanlarla vakit kısıtlamalarını göz önünde bulundurarak ortak basın toplantısı yapabiliyoruz, birtakım konukların tercihleri yahut diğer mevzular bunu engelleyebiliyor” sözlerini kullandı.

Gazetecilerden biri, “Türkiye’nin Dışişleri Bakanı’nın ABD Dışişleri podyumundan yoksun bırakılmasının diğer bir münasebeti olamaz değil mi?” diye sorunca Price, “Bugün Bakan Çavuşoğlu da konuştu, Bakan Blinken da. Bunlar, ziyaretçilerimizle koordine ettiğimiz konular” dedi.

“Türkler, misilleme korkusu olmaksızın temel özgürlüklerini icra edebilmeli”

Brifingin devamında Türkiye’yle “yapıcı” bir münasebetleri olduğunu söyleyen Price, iki ülkeninin uyuşmazlık yaşadığı bahisler da olduğunu söyledi. 

Price, “Sivil toplum, medya, siyasi ve iş dünyası önderlerine yönelik siyasi taciz bizi derinden endişelendirmeye devam ediyor. Buna duruşma öncesi uzun tutuklamalar, teröre dayanak argümanlarının kapsamının genişliği ve hakaret davaları da dahil” diye konuştu.

Price, “Türkiye’dekiler de dünyanın her yerindeki beşerler üzere misilleme olmadan insan hakları ve temel özgürlüklerini icra etme hakkına sahip” dedi ve barışçıl toplanma ile tabir özgürlüğü haklarının Türkiye’nin Anayasası’nın yanı sıra milletlerarası yükümlülükleri ortasında da bulunduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir