65 medrese temsilcisinin katıldığı çalıştaya, Artuklu Üniversitesi Rektörü ve Mardin Valisi de katılmış

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde 8-9 Ekim’de, 65 medrese temsilcisinin katıldığı “Akademi-Medrese Buluşmaları Teoriden Pratiğe Karşılaşmalar” çalıştayı düzenlendi. Çalıştayın açılış konuşmasını Artuklu Üniversitesi Rektörü İbrahim Özcoşar yaptığı; Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın da çalıştayda konuştuğu belirtildi.

Birgün’de yer alan habere nazaran, çalıştayın açılış konuşmasını yapan Artuklu Üniversitesi Rektörü İbrahim Özcoşar, şunları söyledi:

“Medrese, çağdaş periyotla birlikte rolünü akademik kurumlarla paylaşmıştır. Klasik eğitim geleneğini sürdüren medrese ile çağdaş eğitim modelini benimsemiş akademik kurumlar İslami ilimlerin öğretilmesinde toplumumuzun bir gerçekliği olarak varlığını sürdürmektedir. Hasebiyle farklı profillere sahip olan bu kurumların deneyimini ele alarak birlikte pahalandırmak ve bir buluşmaya dönüştürmek, bu kurumların imkan ve fırsatlarını saptamamızı sağlayabilir. Kelam konusu gereksinimin karşılanması, birçok açıdan medrese ve akademinin imkan ve fırsatlarını birlikte tartışan akademik bir buluşmayla mümkün olabilir.”

Rektör’ün yanı sıra Mardin Valisi Mahmut Demirtaş da çalıştayda bir konuşma yaptı. Medrese ve akademinin birbirine rakip değil, paydaş olduğunu öne süren Vali şunları söyledi:

“Kim ki bunların rakip olduğu argümanıyla ortaya çıkıyorsa biliniz ki o, ne bu dinin ne de bu güzide milletin yanında duran biri değildir. Unutmayınız Müslüman akıllı, ufku ve idraki geniş, dünyayı güzel okuyan kişidir.”

Çaluştaya bunun yanı sıra tam 65 medreseden temsilci katıldı. Medrese temsilcileri ortasında bulunanlardan kimileri şöyle:

Masum Yıldırım/Şeyh Maruf Medresesi, Muhammed Resul Karaca/Sultan Şeyhmusa Medresesi, Muhammed Nafi/Seyda Molla İbrahim Medresesi, Muhyeddin Ürper/ Seyda Muhyeddin Medresesi, Musa Ekinci/ Selahaddin-i Eyyubi Medresesi, Ömer Çelik/Menzil Medresesi, Şevket Gökşan/Nizamiye Medresesi, Vezir Aslan/ İlim ve İrfan Nuhoğlu Medresesi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir